Moravské zemské muzeum

Pokud bychom měli jmenovat druhé největší a zároveň nejstarší muzeum nacházející se v České republice, bylo by to právě Moravské zemské muzeum, jež bylo postaveno už v roce 1817 císařem Františkem I.

Moravské zemské muzeum se zároveň může pochlubit velmi rozsáhlou sbírkou předmětů, která podle posledních záznamů čítá zhruba okolo šesti milionů různých historických předmětů.

V současné době spadá pod přímou správu a činnost Moravského zemského muzea hned několik budov, z nichž lze zmínit zejména následující:

  • Dietrichsteinský palác na Zelném trhu v Brně 
  • Biskupský dvůr 
  • Palác šlechtičen 
  • Pavilon Anthropos 
  • Památník Leoše Janáčka

Budovy slouží nejen k výstavám, ale i studiu – v některých budovách se nacházejí odborná a studijní oddělení, některé části budov slouží i jako depozitáře nebo k administrativní činnosti. Mimo výše zmíněných pěti budov spadají pod Moravské zemské muzeum ještě další budovy – celkem pět dalších, z nichž lze zmínit hlavně zámky v Budišově a Jevišovicích, zámek v Moravci nebo Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti kde se nachází klasické Slovenské kasino, které je třeba vidět.. 

Mimo přednášek, výstav, různých exkurzí a studia slouží budovy Moravského zemského muzea jako depozitáře a hlavně pro vědeckou, výzkumnou a sbírkotvornou činnost. Významnou budovou je především Dietrichsteinský palác nacházející se na Zelném trhu v Brně. Nejenže je nepostradatelnou součástí Moravského zemského muzea, zejména tvoří významný prvek architektury z barokní doby, který se na Moravě nachází. Dietrichsteinský palác navíc představuje stálé expozice, kde se mohou návštěvníci seznámit s různými exponáty, které pocházejí ještě z doby Velké Moravy a pravěku na Moravě. Ve vzácné sbírce nemohou chybět nerosty a minerály, ale i různé klenoty. Milovníci pravěkých zvířat si zajisté přijdou na své v expozici, kde je možné narazit hlavně na pozůstatky dinosaurů, na jejich vejce, zuby i kosti.